Senuška mentrga ponovno zasijala
21 Apr 2015V Zavodu Trismegistus smo 18. in 19. 4. 2015 na Senušah v okviru kulturnga projekta "Zaščitimo predmete – ohranimo spomine” in pod vodstvom akademske restavratorke mag. Maje Ivanišin izvedli še 2. del restavratorske delavnice Ohranimo les!.
S tem smo zaključili našo konservatorsko - restavratorsko obdelavo na senuški mentrgi / metrgi / mevtrgi, ki je ponovno zasijala v lesku šelaka. Preučili smo tudi primerne pogoje za njeno ohranjanje in vzdrževanje.
Senuška mentrga ponovno zasijala
V Zavodu Trismegistus smo jeseni 2014 začeli s kulturnim projektom o ohranjanju dediščine Zaščitimo predmete - ohranimo spomine. V projektu s predavanji, diskusijami in praktičnimi prikazi predstavljamo in pojasnjujemo pomen in načine ohranjanja lastnih likovnih in / ali drugih predmetov. Kako jih hraniti in vzdrževati ter hkrati negovati avtentično zgodovino predmeta: njegovo zgodbo – spomine, ki jih prenaša iz roda v rod.
Del projekta je tudi, da izvemo kaj lahko storimo sami in kaj je bolje prepustiti strokovnjakom, saj so nekateri posegi prezahtevni in nekatera konservatorska sredstva nevarna ali predraga za vsakdanjo uporabo.
Odločili smo se, da začnemo z lesom, oziroma lesenim pohištvom, ki je prisotno v skoraj vsaki hiši. Zato smo prepričani, da je dobro vedeti, kako ga ohraniti in vzdrževati. Pogosto se namreč zgodi, da se moramo ločiti od starih kosov pohištva, ki začno propadati. Posledica tega so visoki stroški in velike količine nepotrebnega odpada. Kar bi morda lahko preprečili, če bi imeli zadostno znanje kako predmete ohranimo.
Na delavnici Ohranimo les!, 2. del smo se pod vostavom mag. Maje Ivanišin, akademske restavratorke, spoznavali z različnimi zaščitnimi sredstvi in se podučili, kako preprečiti nadaljnje poškodbe in propadanje lesa. V praksi smo se preizkusili v konservatorsko - restavratorski obdelavi zaščite lesa na senuški mentrgi iz zasebne zbirke. Ta lesen kmečki kos pohištva iz konca 19. stoletja, ki se je uporabljal za mesenje in vzhajanje kruha, smo še površinsko zaščitili z nanosom večih plasti šelaka. Tako smo zaključili našo konservatorsko - restavratorsko obdelavo senuške mentrge, ki smo jo pričeli septembra 2014 na jesenski restavratorski delavnici Ohranimo les!, ko smo odstranjevali nečistoče in utrjevali les. Lastnikom smo seveda podali tudi navodila za nadaljnje hranjenje in vzdrževanje predmeta.
S projektom Zaščitimo predmete - ohranimo spomine bomo še nadaljevali, zato vas vabimo, da nam posredujete svoje predloge o vaših poljih interesa - tehnikah, materialih, predmetih... na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., da bomo lažje pripravili kaj zanimivega.